Stephen Bilan
Post Commander - Navy

Enlisted in the United States Navy in Feb 1982 and ended his career in May 1994. While in he was assigned on The USS Andrew Jackson SSBN 619 where he earned the SSBN pin that meet the requirement to join the VFW. He joined VFW Post 6250 in April 2008 as a member. His first assignment was to be the service officer of the post which he held for three years. He than was elected to post Quartermaster in May 2011 and held the position until 2014. He was appointed to the position of Commander on May 2014 and has that position today. He also was state Quartermaster from 2013-2014